top of page
Viktor Fuček (3460 x 1460 px) (3700 x 1460 px) (1).png

Flatgallery 2024 Selection

31. 10. − 3. 11. 2024

Kurátor: Andrej Jaroš, Asistent kurátor: Adam Jajcay

VÍŤAZNÝ VIKTOR FUČEK

Obraz Viktora Fučeka zo série Entity Algorithm získal v Taliansku prestížne ocenenie Opera vincitrice od Parížskej Benhoode Foundation. Hodnotenie poroty:

Pre špecificitu výskumu umelca o energii prostredníctvom performance
a malieb v súvislosti s abstraktnou a figurálnou maľbou. Ocenené dielo nás zaujalo myšlienkou pohybu vizualizovaného vo víre na modrom pozadí.

Umelci z portfólia Flatgallery tak už druhý rok po sebe získavajú poctu kvality. Minulý rok bola finalistka Art Fairu Andrea Bartošová s veľkoplošným obrazom Playing Hypnose.

IMG_7358 2.JPG
IMG_7368 2.jpg

ART FAIR THE OTHERS

Flatgallery je aj tento rok súčasťou veľtrhu s umením v Turíne. Túto sezónu sa vraciame s overenou selekciou súčasných slovenských autorov a autoriek. Výber diel sa zameriava najmä na abstraktnú tvorbu, väčšie a stredné formáty, pestrosť techník, výrazových prostriedkov a použitých materiálov.

The Others Art Fair sa tento rok nekonal v tradičnom prostredí. Využité boli pôvodné kancelárie pobočky United Nations - Turin Campus. Miesto kóje dostali galérie priestor v oddelených miestnostiach. Súčasťou každého priestoru bola aj kúpeľňa, ktorú mohli galérie využili ako súčasť výstavy.

V Taliansku sme prezentovali Viktora Fučeka, Andreu Bartošovú, Jana Valika, Simonu Janišovú a Alberta Vlka.

Hlavným bodom kurátorskej vízie sa stali diela Viktora Fučeka, ktoré svojou veľkosťou, materiálmi a farebnou kompozíciou dominovali priestoru. Ich inštalácia bola prispôsobená fluidite Fučekových performance. Šesť krát 0,5 metrový obraz Track Of Thoughts, Memories bol spustený zo stropu, rozpínajúc sa do priestoru na podlahu. Dielo farebnosťou a kompozične komplementovalo protichodný obraz s názvom Magnitude of Dissonance.
Viktorovu gestickú maľbu dopĺňali štyri obrazy Andrey Bartošovej. Autorkyne mytologické námety a figúry priniesli do miestnosti dôležitú dávku mimesis, vďaka ktorej si u nás našli miesto aj tí, ktorí preferujú figurálne motívy. Tvorba Andrey Bartošovej sa stala subjektom najväčšieho záujmu bežnej verejnosti, ale aj zberateľov.
Úzke steny zadnej steny vytvorili prirodzené prostredie pre maľby malého formátu
Jana Valika. Ich vzhľad zároveň vizuálne komunikuje s ostatnými dielami zo selekcie.

V kúpeľni vznikol dark room, v ktorom prebiehalo premietanie performance Viktora Fučeka z jeho rezidencie v Taiwane. Jednou z priorít výstavy bolo vytvoriť multisenzorný zážitok pre každého návštevníka veľtrhu a poskytnúť jednoducho konzumovateľnú formu pochopenia autorovej tvorby v anglickom a talianskom jazyku. 
Zároveň však dark room vytvoril ideálne podmienky na inštaláciu diel
Simony Janišovej. Jej kresby s intenzívne tmavými očami v prítmy sledovali publikum hneď pri vstupe. 


V malom priestore sa nám podarilo efektívne prezentovať fortfólio so zachovaním ich estetickej a technickej kvality. Tvorba pôsobila v nezvyčajnom prostredí prirodzene. 
image.png

SELEKCIA UMELCOV

1.png

Viktor Fuček

Tvorba Viktora Fučeka analyzuje témy komplexných sietí ľudských vzťahov a príbehov širokospektrálnym umeleckým prevedením (napr. maľba, performance).
Hľadá možné interpretácie súčasnej posthumanistickej ontológie, ktorá ponúka alternatívu ku súčasnemu prístupu k Antropocénu. Pohybuje sa na hrane úniku vo forme asambláží hmoty ideý a dát.


Práve posthumanizmus popiera kategorizáciu človeka s výsledkom predpokladu či normy ľudskosti. Fuček akceleruje ľudské tendencie nadobudnutia iných, nečakaných foriem. 

Vzdelanie

image.png
image.png
image.png
image.png

Akademické pôsobenie

image.png
image.png
image.png

Nominácie a Ocenenia

image.png
image.png
image.png
Screenshot 2024-11-04 at 09.09.02.png
image.png
2.png

Andrea Bartošová

Andrea Bartošová patrí k jednej z prvej generácie absolventov prof. Ivana Csudaia, ktorý svoje výrazne progresívne tendencie preniesol na svojich žiakov a redefinoval potmodernistickú maľbu. Je jednou z najviac stabilných a výnimočných súčasných umelkýň na Slovensku. 

V tvorbe Andrea prichádza až na hranu vizuálnej surovosti. Esteticky totiž pripomína skice alebo podmaľbu. Subjekt jej maľby je pestrý, od figurálnych kompozícií, žánrovej maľby po plenér. Zameriava sa na antickú mytológiu.

Vzdelanie

image.png

Nominácie a Ocenenia

image.png

Maľba roka 2007, 2. miesto

image.png
image.png

Maľba roka 2008, 1. miesto

3.png

Jan Valik

Diela Jana Valika sú psychologickými miestami, kde sa vzťah medzi ľudskou percepciou a vizuálnou skúsenosťou tvorí z komplexných prepojení a nuancí.

Valik svoje diela opisuje ako fiktívne teritóriá hýbuce sa medzi perceptuálnymi odchylkami, ktoré evokujú inakosť. Balansuje abstraktné a figurálne elementy hľadajúc pnutie medzi týmito dvoma pólmi. Zaujíma ho najmä to, ako externý priestor ovplyvňuje vnútorný. Tieto koncepty reagujú na fenomén globálneho pocitu nezačlenenia a vytlačenia.

Vzdelanie

image.png
image.png

Nominácie a Ocenenia

image.png
image.png

Maľba roka 2016, 1. miesto

image.png
Screenshot 2024-11-04 at 10.16.58.png
image.png
4.png

Simona Janišová

Simona Janišová je slovenská umelkyňa a keramikárka, ktorá skúma prepojenie medzi prírodnými materiálmi a remeselnými technikami. Jej diela sa pohybujú na pomedzí medzi funkčnou keramikou a abstraktným umením. Kladie dôraz na textúry, tvary a organické línie.

Pracuje s kontrastom medzi surovosťou hliny a jemnosťou glazúr, čím vytvára objekty, ktoré vyžarujú autentickosť a blízkosť k prírode. Janišovej tvorba sa zaoberá otázkami identity, skúma vzťah medzi vnútorným svetom človeka a okolitým prostredím, pričom často reflektuje tematiku pominuteľnosti a trvácnosti.

Vzdelanie

image.png
image.png
image.png

Nominácie a Ocenenia

Screenshot 2024-11-04 at 10.48_edited.pn
Screenshot 2024-11-04 at 10.50.29.png
Screenshot 2024-11-04 at 10.52.05.png
Screenshot 2024-11-04 at 10.54.01.png
FLATGALLERY-FOTO-Richard-Kučera-Guzmán-2014-kópia.jpg

Albert Vlk

Albert Vlk je slovenský umelec, režisér a galerista a skúma témy identity, podvedomia a vnútorných prežívaní, často pracujúc s vrstvením a prelínaním rôznych médií, ako sú kresba, maľba a koláž.

Jeho práca je charakteristická prepojením realistických detailov s abstraktnými prvkami, čím vytvára napätie medzi poznateľným a nejasným. Prostredníctvom svojho diela Vlk pozýva diváka do introspektívneho sveta, ktorý otvára otázky o hraniciach medzi realitou a imagináciou, o mieste človeka v súčasnom svete a o prelínaní vnútorného a vonkajšieho priestoru.

Vzdelanie

image.png
image.png
image.png

Nominácie a Ocenenia

image.png
image.png
Untitled design (3).png

Z verejných zdrojov podporil
Fond na podporu umenia.

Viktor Fuček (3460 x 1460 px) (3700 x 1460 px) (2).png
bottom of page